KS „OTMĘT”

Korzenie Klubu Sportowego „Otmęt” w Krapkowicach sięgają początku lat 30. ubiegłego wieku, gdy w małej rolniczej wiosce, jaką był ówczesny Otmęt (Ottmuth) powstały duże zakłady obuwnicze „Bata”. Założyciel koncernu Tomàš Batà był wielkim miłośnikiem i mecenasem sportu. Kluby sportowe dla pracowników i ich rodzin powstawały przy każdej fabryce czeskiego potentata. Tak było i w Otmęcie, gdzie obok zakładu, nad Odrą, zbudowano tymczasowe boisko dla zakładowego klubu piłkarskiego DSC „Bata”. W 1934 roku robotnicy zakładów, przy zachętach i wsparciu dyrekcji, zbudowali w czynie społecznym stadion piłkarski z bieżnią i kortami tenisowymi. Oprócz sekcji piłkarskiej, przy fabryce działały sekcje: lekkoatletyczna, bokserska, strzelecka i być może inne. Od października 1938 roku, wraz ze zmianą nazwy otmęckiej fabryki na OTA – Schlesische Schuhwerke Ottmuth A.G., także klub sportowy przyjął nową nazwę DSC „OTA”, pod którą działał przez kolejne kilka lat. Po wojnie, wraz z odbudową zakładów obuwniczych, w 1946 roku reaktywowany został fabryczny klub sportowy, noszący początkowo nazwę FKS „OTA”, a od 1952 roku Koło Sportowe „Włókniarz”. W 1957 roku nastąpiła kolejna zmiana nazwy, na Klub Sportowy „Silesia”, aż wreszcie w 1963 roku ostatecznie przyjęto nazwę FKS „Otmęt”.

Pierwszym powojennym prezesem otmęckiego klubu sportowego i człowiekiem, który miał ogromne zasługi dla jego reaktywowania był Tadeusz Bromboszcz. Najbardziej popularną dyscypliną sportu wśród otmęckich obuwników była piłka nożna i sekcja futbolowa przez szereg lat była najsilniejszą sekcją klubu. Pierwszym kapitanem drużyny był Ryszard Blaut, ojciec Bernarda i Zygfryda – późniejszych reprezentantów Polski. W 1947 roku zespół „OTA” zdobył mistrzostwo w klasie „C” i awans do B-klasy. W kolejnym sezonie otmęczanie awansowali do klasy „A” (wówczas wojewódzkiej). W 1953 roku zespół, już jako KS „Włókniarz”, awansował do wrocławsko – opolskiej ligi międzywojewódzkiej. Wielki wkład w sukces otmęckich piłkarzy miał w tym czasie Roman Badura – grający trener zespołu. Niestety, spadek otmęckich piłkarzy do ligi wojewódzkiej w 1970 roku zapoczątkował coraz niższe osiągnięcia w kolejnych latach i ostatecznie spadek do najniższej klasy „B” w połowie lat 80. W latach 2009-2013 wypracowano ponownie awans do IV ligi. Przy czym w następnym roku, po spadku klasy okręgowej, nastąpiło połączenie drużyn piłkarskich KS Otmęt z „Unią” Krapkowice. Po trzech latach wspólnych występów jako KS Krapkowice, w sezonie 2017/2018 reaktywował się samodzielny otmęcki klub „Otmęt FKS”, co jest skrótem od „Otmęt Fans Klub Sportowy”. Najbardziej utytułowanym zespołem „Otmętu” są jednak piłkarki ręczne, których sekcja powstała w 1953 roku.

Biorąc początkowo udział w rozgrywkach powiatowych, szczypiornistki awansowały w 1963 roku do ligi okręgowej, a regularne treningi pod okiem wyśmienitego trenera Leona Nosili przyniosły rezultat w postaci mistrzostwa młodziczek i juniorek w lidze wojewódzkiej. W roku 1966 juniorki wywalczyły wicemistrzostwo Polski. W kolejnym roku seniorki „Otmętu” awansowały do I ligi, odniosły  też sukcesy w turniejach w Berlinie, Tarnowskich Górach i „Pucharze Koziołków” w Poznaniu. Na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży we Wrocławiu reprezentacja Opola, prowadzona przez Leona Nosilę i mająca w swoim składzie aż 10 piłkarek „Otmętu”, zajęła drugie miejsce. Wreszcie w sezonie 1969-1970 seniorki FKS „Otmęt” zdobyły tytuł Mistrza Polski, pokonując takie zespoły, jak: „Cracovia” Kraków, „Sośnica” Gliwice, AZS Wrocław, „Ruch” Chorzów i „Pogoń” Szczecin. Ten wyczyn zawodniczki „Otmętu” powtórzyły w sezonie 1970-1971. W tym czasie drużyna „Otmętu” wzięła też udział w rozgrywkach o „Puchar Europy”, dwukrotnie pokonując w 1970 r. mistrzynie Francji – zespół „Union Sportive” d`Ivry 31:13 i 21:4 oraz w 1971 r. mistrzynie Austrii – zespół „Admira” Wiedeń 24:11 i 19:13. W tych latach aż siedem zawodniczek „Otmętu” wchodziło w skład polskiej kadry narodowej. U szczytu potęgi zespół opuścił jednak Leon Nosila, odchodząc wraz z czołową snajperką „Otmętu” Anną Dreszer do „Ruchu” Chorzów. W kolejnych latach otmęcka drużyna plasowała się coraz niżej pierwszoligowej tabeli, opuszczając ligę w 1977 roku. Od tego czasu szczypiornistki notują kolejne awanse i spadki, grając na przemian w I i II lidze. Warto wspomnieć o męskiej drużynie piłki ręcznej „Otmętu”. Początkowo występująca w rozgrywkach powiatowych, uzyskała ona w 1968 roku wejście do ligi wojewódzkiej. W 1979 roku, prowadzony przez Jana Bazgiera zespół awansował do ligi międzywojewódzkiej, jednak po rocznym pobycie w niej nastąpił systematyczny spadek poziomu gry, zakończony w połowie lat 80. rozwiązaniem drużyny.

Nieco mniej znana jest historia sekcji bokserskiej otmęckiego klubu. Powołana w 1951 roku, istniała tylko 6 lat, rozgrywając mecze w klasie powiatowej, a następnie wojewódzkiej. W sekcji ówczesnego KS „Silesia” pierwsze kroki stawiali m.in. Leszek  Bielecki i Stanisław Lipianin – uczestnicy mistrzostw Polski. Na kartach historii „Otmętu” zapisali się także zawodnicy sekcji szachowej, utworzonej na początku lat 50. Od 1959 roku do końca lat 80. występowali oni w lidze wojewódzkiej, zdobywając w 1984 roku jej mistrzostwo. W ramach FKS „Otmęt” działały także inne sekcje, które jednak, z uwagi na niewystarczające zaangażowanie działaczy, brak chętnych do trenowania lub małe zainteresowanie kibiców, funkcjonowały bardzo krótko. Były to m.in. sekcja siatkówki mężczyzn, szermierki, podnoszenia ciężarów, czy tenisa stołowego. Warto wspomnieć o sekcji lekkoatletycznej, której wychowanka – Halina Gabor, była rekordzistką i wielokrotną mistrzynią Polski w biegu na 800 m i mistrzynią w biegach przełajowych oraz wielokrotną reprezentantką Polski.

Bibliografia:

  • Bata Bericht – roczniki 1932-1938
  • Echo Otmętu – roczniki 1952-1998
  • Piechota W. [Red.] – Historyczny zarys powstania i rozwoju Śląskich Zakładów Przemysłu Skórzanego Otmęt w Krapkowicach. Krapkowice 1984.

 

logo logo logo logo
"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"
Operacja pn. "Obuwniczy Szlak" mająca na celu utworzenie atrakcji turystycznej w postaci bucików z kodami QR, tworząc tym samym swoisty szlak po najciekawszych zabytkach Krapkowic oraz pokazania historii miasta od ciekawej strony współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania: "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wartość realizowanej operacji 71 314,65zł, w tym ze środków EFRROW 38 126,00 zł. Operacja realizowana w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażanej przez LGD Stowarzyszenie Kraina św. Anny.
Polityka prywatności | Deklaracja dostępności | Projekt i wykonanie:netkoncept.com
Prev